Haber Yazdır : Çölden Sonraki İlk Kuyu ve Zeynep Satı Yalçın | Edebiyat Mezunları
Çölden Sonraki İlk Kuyu ve Zeynep Satı Yalçın
14 Aralık 2011 ?arşamba Saat 00:30
Kalbi çölleşenlerin bir vaha arayabileceği umuduyla yola çıktıkları vakit yanlarına alacağı bir kitaptır Çölden sonraki ilk Kuyu.

 

Kalbi çölleşenlerin bir vaha arayabileceği umuduyla yola çıktıkları vakit yanlarına alacağı bir kitaptır Çölden sonraki ilk Kuyu. Yazarımız hikayelerinde vaha yerine bir kuyu bulma derdinde. Ama yine  de ilahi bir ikaz üzerine oğlu İbrahim’le çölde kalacaksın emrine biat edenlerin yolundan giden birisi. Bana ne geldiyse  gelmiş yukarıdan, bana yaptıysa yaptı bulutlar diyen yazarımızın hikayelerinde Ankara hikayelerin merkezine oturmuş adeta. Bunda yazarın yazarlık serüveninin, belki de hayat serüveninin dönüm noktasının Ankara’da oluşmasından yatar.

Biz,  Ankara’yı belki de camilerinde minareleri   olmayışını yadırgamışızdır ama yüreklerini çölleştirmekten kurtaranların şehri diye de anmamız gerekir. Biz yine de Ankara’yı Hacı Bayram Veli’ye emanet ediyoruz. Ve onun meşhur:

Çalabım bir şar yaratmış
İki cihan aresinde
Bakıcak didar görünür
Ol şarın kenaresinde

Ulemadan bazısı bu şiirden maksad yani “şardan” maksad mecazen kalptir ama Hacı Bayram Veli Ankara demek istemiştir. Anadolu’da medeniyet ve şehirler, gönüllerin imarı ile yükseldi. Yeniden bir inşa yaşanacaksa bunun gönülden başka menzili yoktur. Evet işte bu güzelim Ankara’yı 15. Yıl marşıyla işgal eden zihniyet yüreğimizi de ne yazık ki seküler bir çölleşmeye terk etmiştir.

Umutsuz ev kadınlarının dizisini seyrederken bu kitabın onlara nasıl da yakışacağını düşündüydüm. Çünkü günümüz kadınlarının çektiği çile ve acılara dikkat çeken kitapta her şeye rağmen yine de umutlu kadınların öyküleri yer alıyor.

Kitapta memleketim Urfa bir hikayede geçiyor. Ve bunun yanında kütüphenem Abdülkadir Karahan kütüphanesi, Balıklıgöl yer alıyor. Şanlıurfamızın yıllar sonra edebi bir kitapta ve edebiyle anlatılması bizim için önemlidir. Biz yıllarca gerek yazarlar birliği çevresi olarak Urfa’nın yanlış tanıtımından dolayı daima muzdaribiz. Gah şu gazeteye düzeltme yazısı gah şu televizyona sitem ede duralım farkında olmadan Urfamızı kütüphaneleriyle, camileriyle 12 bin yıllık Göbeklitepe şehriyle edebiyat aleminde tanıtan salahiyetli kalemler de çıkıyor karşımıza.

Ay Vakti dergisinde tanıdığımız Zeynep Satı hocamızı bu nadide  teşebbüsünden dolayı tebrik ediyoruz.  

ZEYNEP SATİ YALÇIN KİMDİR?

 Amasya doğumlu yazar, ilk ve orta öğrenimini memlekinde tamamladı. Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni olarak Kırıkkale Bilgi Dershanesi’nde, Ankara'da Çağrı Koleji ve Pınar Koleji'nde görev yaptı.

 Ayrıca Kars Sarıkamış Kız Meslek Lisesi'nde, Çorum İmam-Hatip Lisesi'nde Şanlıurfa Suruç İMKB Lisesi'nde öğretmenlik yaptı. Halen Şanlıurfa Anadolu İmam-Hatip Lisesi'nde görevine devam ediyor.

 Hedef Radyo'da ‘Edebiyat Günlüğü’ programını hazırlayıp sundu. Yedi İklim, Ay Vakti, Esin Sanat, İnsanca, Yitik Düşler, Abbara ve Sivas Kültür Dergileri’nde öykü, deneme ve şiirleri yayınlandı.

 

Öykü ve şiir dallarında dereceler aldı. (GAP öykü yarışmasında mansiyon-1; Afşin Belediyesi ‘Ashab-ı Kehf’ hikaye yarışmasında ikinci; Aşık Talibi Coşkun ‘Yetim’ temalı şiir yarışmasında ise ikinci oldu.)

Not:

Yazarımız için Türkiye Yazarlar Birliği Şanlıurfa Şubesince Cumartesi saat 13.00-16.00 saatleri arasında  NT kitap evinde düzenlenecek etkinliğe tüm dostlarımızı bekleriz.