Haber Yazdır : İslamcı Dergiler Arşivi idp.org.tr Yayında | Edebiyat Mezunları
İslamcı Dergiler Arşivi idp.org.tr Yayında
29 Şubat 2016 Pazartesi Saat 13:39
İlmi Etüdler Derneği'nin 2014 yılında başlattığı İslamcı Dergiler Projesi 1960 – 1980 ile İslamcı düşüncenin arşivini idp.org.tr adresine taşıdı.

İlmi Etüdler Derneği'nin 2014 yılında başlattığı İslamcı Dergiler Projesi 1960 – 1980 ile İslamcı düşüncenin arşivini idp.org.tr adresine taşıdı.

Büyük Doğu, Yeniden Milli Mücadele, Sebil, Hareket ve Diriliş gibi dönemin önemli birçok dergisi kataloglanarak ve dijitalleştirilerek bir araya getirildi. Türkiye’deki İslamcılığın hafızasının toplandığı idp.org.tr adresi İslamcılık düşüncesini izlenebilir ve görülebilir hale getirmeyi hedefliyor.

İlmi Etüdler Derneğinde gerçekleştirilen toplantıda İslamcı Dergiler Projesinin çıktıları olan idp.org.tr internet sitesi ve 1960-1980 İslamcı Dergiler: Toparlanma ve Çeşitlenme başlıklı kitap kamuoyu ile paylaşıldı.

Proje çalışması hakkında konuşan Lütfi Sunar “90’ı aşkın yazar, akademisyen ve çalışanın katkı sunduğu proje; Türkiye’deki İslamcılığın tarihini erişilebilir hale getirmeyi hedefliyor.” dedi. idp.org.tr sitesini ve sitedeki veri tabanı hakkında bilgi veren Sunar, projenin 1908’den 2000’lere kadar bütün İslamcı dergilerin dijitalleştirilerek idp.org.tr adresinde toplanacağını söyledi.

Binlerce Sayfa Dijitalleştirildi

İslamcı Dergiler Projesi kapsamında 50 farklı dergi incelenirken, 3 bin 440 sayı da kataloglandı. Proje kapsamında ayrıca 2 bin 572 sayı da  dijitalleştirildi ve 79 bin 568 girdi oluşturularak idp.org.tr adresi araştırmacıların kullanımına açıldı.

Araştırmacıların detaylı arama yapabilecekleri sitede ayrıca İslamcılık düşüncesine dair çeşitli yayınlar, dönemin yazarlarına ait biyografiler de yer alıyor.

1960-1980 İslamcı Dergiler Kitabı Yayımlandı

Proje kapsamında çalışmalarını yürüten akademisyen ve yazarların da elde ettikleri verileri nitelikli akademik veri haline getirerek oluşturdukları bir de kitap yayımlandı. 1960-1980 İslamcı Dergiler: Toparlanma ve Çeşitlenme başlığını taşıyan kitap İslamcı dergileri kapsamlı bir şekilde ele almayı hedefleyerek hazırlandı ve yayımlandı.