Edebiyat Mezunları - Müjde: Ayasofya ibadete açılıyor! - Edebiyat Mezunları Portalı

Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ana sayfaya Dön // Düşünce
Müjde: Ayasofya ibadete açılıyor!
12 Temmuz 2011 Salı Saat 04:57
Müjde: Ayasofya ibadete açılıyor!Ve nihayet Başbakan açıkladı.Çılgın projeye yurt içinden ve tüm dünyadan olumlu olumsuz tepkiler yağıyor.Proje için kim ne dedi?


Son genel seçimlerde her iki vatandaştan birinin oyunu alarak demokrasi tarihimizde bir rekora imza atan ve güven tazeleyen Başbakan Erdoğan seçimden sonra da çılgın projelerini açıklamaya devam ediyor.İşte yeni çılgın proje


Başbakan, partisinin İstanbul il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında İstanbul için bir büyük çılgın proje daha açıkladı. Başbakan yıllardır müze halinde bulunan Ayasofya’nın yeniden ibadete açılacağını söyledi. Başbakan Ayasofya’nın İstanbul’un fethinin sembolü olduğunu, yıllardır müze halinde bulunmasının Müslüman Türk milletine ve Fatih’e yapılan bir haksızlık olduğunu, şartların olgunlaştığını ve en kısa sürede bu yanlıştan dönüleceğini açıkladı. Başbakan, müzenin içinde bulunan Hristiyanlığa ait motiflerin üzerinin örtülerek korunacağını, restorasyon çalışmalarının bir yıl içinde tamamlanacağını ve müze/camiinin İstanbul’un fethedildiği 29 Mayıs haftasındaki Cuma günü, Cuma namazı ile birlikte ibadete açılacağını da kaydetti. Başbakan kendisinin ve kurmaylarının da açılışta bizzat bulunacağı ve açılışın rekorlar kitabına girecek büyüklükte bir mehter takımı tarafından çalınacak olan Fetih Marşı ile gerçekleştirileceğini belirtti.


Halk Sarayburnunda toplanıyor27291


Bu açıklamalardan sonra binlerce İstanbullu Ayasofya önünde toplanarak  şükür namazları kılmaya başladılar. Kalabalık her an artmaya devam ediyor. Ayasofya’nın önünden tekbir sesleri yükselirken turistler şaşkın bir vaziyette olanlara bir anlam vermeye çalışıyorlar. Başbakan açıklamasında müzenin ibadete açılacağı gün için büyük kutlamalar tertip edileceğini ve kutlamaların Kültür Bakanlığı ve İstanbul Fetih Cemiyeti tarafından ortaklaşa gerçekleştirileceğini söyledi.


Muhalefet muhalefette


Açıklama yurt ve dünya çapında geniş yankılar uyandırmaya devam ediyor. Halk Ayasofya önünde şükür namazları kılarken siyasetçiler de konu ile ilgili  ilk açıklamaları yaptılar. Ana muhalefet partisi lideri yaptığı açıklamada mevcut projenin laiklik ilkesini zedeleyeceğini ve Türkiye’ye dünya kamuoyu nezdinde zarar vereceğini bu yüzden bu projenin hayata geçmemesi için her yola başvuracaklarını kaydetti. Bununla birlikte en kısa zamanda Anayasa Mahkemesine de başvuracaklarını belirtti. Mecliste bulunan milliyetçi partinin lideri ise partinin ideolojilerini ve tabanın sesini kulak ardı ederek projeye destek vermeyeceklerini, bu projenin bir bölünme ve parçalanma projesi olduğunu açıkladı. Ancak parti tabanından ve ‘eski’lerden tam destek mesajları geliyor. Eskiler yaptıkları açıklamalarda her ne pahasına olursa olsun -genel başkana rağmen- bu projeyi destekleyeceklerini, bu projenin gençlikleri boyunca hayallerini kurdukları ve  uğrunda kendilerini feda ettikleri bir davanın ana hedeflerinden biri olduğunu belirtti. Genel başkanın açıklamasının ardından partide olağan üstü kurultay sesleri yükselmeye başladı.


STKlar bu işi bırakmaz


Alperen Ocakları, Ülkü Ocakları, Anadolu Gençlik Derneği, Mavera Gençlik Hareketi, Genç Gönüllüler ve Milli Türk Talebe Birliği gibi gençlik teşkilatları projeye destek vereceklerini açıkladılar. Liberal görüşleriyle tanınan Genç Siviller gurubu ise projeye destek vermeyeceğini açıkladı.


Necip Fazıl ve Osman Yüksel Serdengeçti gibi dava adamları da projeyi net bir şekilde destekleyeceklerini açıkladılar. Necip Fazıl yaptığı açıklamada “Ayasofya açılacak... Hem de öylesine açılacak ki, kaybedilen bütün manalar, zincire vurulmuş masumlar gibi onun içinden fırlayacak!.. Öylesine açılacak ki, bu millete iyilik ve kötülük etmişlerin dosyaları da onun mahzenlerinde ele geçecek... Ayasofya açılacak!.. Bütün değer ölçülerini, tarih hükümlerini, dünyalar arası mahsup sırlarını, her iş ve her şey hakkındaki gerçek miyarları çerçeveleyici bir kitap gibi açılacak...” cümlelerini sarf etti.


Milletimizin yetiştirdiği önemli dava adamlarından olan Muhsin Yazıcıoğlu bu projenin siyaset üstü milli bir mesele olduğunu ve vicdanlı her Türk evladının bu projeye destek vermesi gerektiğini açıkladı.


Yurtdışından tepkiler


Avrupa Birliği projeyi evrensel kültür açısından zararlı ve son derece tehlikeli olarak niteledi ve proje iptal edilene kadar müzakere sürecinin kayıtsız şartsız durdurulduğunu açıkladı. Başbakan ise Avrupa Birliği kararını tanımadıklarını ve Ayasofya’nın Avrupa’ya danışılmayacak kadar mühim bir milli mesele olduğunu, zaten bunun çok çok geç kalınmış bir karar olduğunu açıkladı.


İslam İşbirliği Teşkilatı (Eski ismiyle İslam Konferansı Örgütü) ise projenin dünya Müslümanları tarafından sevinçle karşılandığını ifade eden bir tebrik mesajı yolladı. Başbakanın bu projesi liberal kesimler tarafından olumsuz karşılandı ve yorumcular başbakanın liberal çizgiden uzaklaşarak daha muhafazakar ve milli çizgiye yaklaştığını ve eksenin bir kez daha kaydığını söylüyorlar.


Not:Bu haberin gerçekleşmesi için dunyabizim.com dan yapılan çağrıya uyduk. Biz de yayınladık. Çünkü Ayasofya'da Cuma namazı kılma hayaline çok yaklaşmışız.Editörün notu


Kaynak: dunyabizim.com

Bu yazı toplam 4780 defa okundu.
emek ergün
düğün
gerçekten çok güzel bir haberdi.Haberi Okurken.
19 Ekim 2010 Salı Saat 16:09
HAYRİ GENÇ
TEBRİKLER
Bu haberin hayalini kurmak bile mesele. Bundan sonra kamuoyu bizden. Oyu alanlar da Ayasoftayı açsın...selamlar
14 Ekim 2010 Perşembe Saat 19:26

Şu An Sitede
1 Kişi Online
SİTE ANKET
Sitemizi nasıl buldunuz?
Çok İyi
İyi
Orta
Kötü
Çok Kötü
DÜNÜN MANŞETLERi
ETKiNLiKLER  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR