Edebiyat Mezunları - Asla ve Daima! - Edebiyat Mezunları Portalı

Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ana sayfaya Dön // Düşünce
Asla ve Daima!
10 Temmuz 2011 Pazar Saat 03:17
Kentlileri Tanrı korusun. Doğayı sürmüşler kentin dışına, uzaklara... Şimdi şurdan on tane geyik geçse, baksak, dağılırdı ıssızlığı sokağın.

"Kentlileri Tanrı korusun. Doğayı sürmüşler kentin dışına, uzaklara... Şimdi şurdan on tane geyik geçse, baksak, dağılırdı ıssızlığı sokağın."
“İnsan! Seni savunuyorum; sana karşı!” Nuri Pakdil
Nuri Pakdil, yıllardır “Sükût Suretinde” yaşayan bir üstad. Elimizdeki fotoğrafları bile sınırlı olan Nuri Pakdil’i yazdıklarından ve yaşadıklarından tanıdık yıllar yılı. Şimdi onu daha yakından tanımak için bir fırsat daha sunuluyor. Nuri Pakdil Belgeseli: Asla ve Daima.
Nuri Pakdil'in belgeseli yoğun ilgi gördü

Harbiye'deki TRT İstanbul Radyosu gösteri salonunda gerçekleştirilen ''Nuri Pakdil Asla ve Daima'' belgeselinin galasına, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, belgeselin yönetmeni Mehmet Akif Aydın, konsept danışmanı ve metin yazarı Mevlana İdris, seslendirmesini yapan İbrahim Sadri, Haber 7 Genel Yayın Yönetmeni Yaşar İliksiz, Milli Gazete yazarı ve Kültür Sanat Yönetmeni Bünyamin Yılmaz, Yazar Salih Tuna, İsmail Kılıçaslan, Selahattin Yusuf, Eskader Başkanı Mehmet Nuri Yardım, Programcı ve yazar İbrahim Paşalı, Gezgin Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Halit Ömer Camcı, Cafcaf Dergisi Yayın Yönetmeni Asım Gültekin, Ünlü şairler Arif Ay ile Şaban Abak'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.
Galada konuşan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Necip Fazıl Kısakürek ve Nuri Pakdil gibi yazarların, medeniyet bakışı olan büyük yazarlar olduğunu söyledi ve Pakdil'in, keskin çizgilerle yaşayan, kendine has bir kişilik olduğunu ifade ederek, yazar için kolay bir tasnif yapmanın mümkün olmadığını kaydetti.
Pakdil'in, gençlik döneminde kendisine çok önemli ufuklar açtığını belirten Atalay, ''Nuri Pakdil, bizim birikimimizde, hayatımızda rolü ve katkısı olan, yetişmemizde emeği geçen, farklı okumalara yönelmemizde rolü olmuş insanlardan birisi. Dolayısıyla bu belgeselin yapımından çok heyecan duydum'' dedi.
Bu tür belgesel çalışmalarını, ''toplumun yetiştirdiği insanlara vefa borcunun ödenmesi'' olarak değerlendiren Atalay, ''Nuri Pakdil Asla ve Daima'' belgeselinin büyük bir iş ve yapılan işin Nuri Pakdil'e yakışır bir eylem olduğunu anlattı.
Pakdil'in son yıllarda pek görünmediğini ifade eden Atalay, ''Ama biz Pakdil'in konuşmayı da keskin bir eylem olarak kabul ettiği zamanlarda birlikte olduk. Rabbime hamd ediyorum. Ne kadar büyük bir zenginlik içinde yetişmişiz. Kendimi öyle şanslı görüyorum ki. Hayatımızdaki bütün bu görüşmeler, dostluklar, faydalanmalar bizim yetişmemize vesile oldu'' diye konuştu.
TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin de, Türkiye'ye değer katan isimlerin hep ölümünden sonra kıymete
-TRT GENEL MÜDÜRÜ ŞAHİN-
bindiğini belirterek, ''Birileri öldüğünde başlarız arkasından mersiyeler, methiyeler dizmeye, ama o kişi hayattayken arkasından da hep olumsuz şeyler söyleriz. Batılılar, söz konusu kişi hayattayken ona hak ettiği değeri vermeyi film, belgesel, yazılı biyografik eserlerle çok daha iyi beceriyorlar. Bizde biraz doğu toplumu olmamızdan, biraz kıskançlıklarımızdan, belki bazı ilkel duygularımızı hala köreltmemiş olmamızdan kaynaklanan olumsuzluklar var. Biz de TRT olarak zaman zaman bu hataya düşüyoruz. Ne mutlu ki, Nuri Pakdil belgeseli, söz konusu isim hayattayken çekilen nadir eserlerden biri. Bunun için de çok mutluyum'' diye konuştu.
''Nuri Pakdil Asla ve Daima'' belgeselinin 29 Aralık Çarşamba gecesi saat 23.30'da TRT 1 ekranlarından yayınlanacağını ifade eden Şahin, böyle bir belgeselin TRT arşivlerine girmesinden ve gelecek kuşaklara aktarılabilecek olmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.
Şahin, daha önce hazırladıkları Nazım Hikmet, Necip Fazıl Kısakürek ve Cahit Zarifoğlu belgesellerinin toplumun algısındaki pek çok şeyi yıktığını ve bu yazarların toplum tarafından artık daha fazla sevildiğini söyledi.
TRT'nin açtığı yeni kanallara da değinen Şahin, şöyle konuştu:
''3 yıl önce 4 kanal vardı, şu an 14 kanalımız var. TRT Çocuk, çocuk kanalları arasında birinci sırada. Biz bu kanalı açarken ABD'den çizgi film getirerek yayın yapmanın bir anlamı olmadığını düşünmüştük. Kendi halk kahramanlarımızın yer aldığı çizgi filmler tasarladık ve bunları şu an dünya üzerindeki pek çok televizyon kanalına satıyoruz. TRT 6'nın zorluğunu hala zaman zaman yaşıyoruz. Tek bir kelime bile Türkçe bilmeyen annelerimizin olduğu ülkede böyle bir yayın yaptığımız için eleştirenlere sadece gülüp geçiyoruz. TRT Haber kanalımız, haber kanalları içerisinde birinci sıraya oturdu. Arapça kanalımızla 22 ülkeye yayın yapıyoruz. Yakında TRT Eğitim kanalını kuruyoruz. 12 saat açıköğretim dersleri olacak. Geri kalan 12 saatte de müzikten sağlığa kadar pek çok alanda eğitim programları yer alacak. Bu işi halleder halletmez de İngilizce bir kanal için kolları sıvayacağız.''
-''NURİ PAKDİL, ESERLERİYLE VAR OLAN BİR İSİM''-
Belgeselin danışmanlığını üstlenen Necip Evlice de, Nuri Pakdil'in eserleriyle var olan bir isim olduğunu söyledi.
Projenin, 2 yıl önce Mevlana İdris ve İbrahim Sadri tarafından kendisine anlatıldığını ifade eden Evlice, Pakdil'in bugüne kadar hiçbir televizyona görüntü ve röportaj vermemesi, hiçbir gazetede söyleşisinin yer almamasından dolayı çok zorlandıklarını belirtti.
Evlice, kendi arşivi için oluşturduğu görüntülerin bu belgeselde kullanıldığını kaydederek, ''Projeye başlamadan önce, bunu Nuri Pakdil'e sunmanın anlamsız olduğunu düşündük. Çünkü Pakdil, tıpkı bizden önceki hiçbir röportaj talebini kabul etmediği gibi, bizi de kabul etmeyecekti. Zaten kendisi sadece yazılarıyla var olmayı isteyen, hatta bu sebeple kitaplarında biyografisine bile yer vermeyen bir insan. Biz de projeyi tamamlayınca Nuri Pakdil'in kapısını çalmayı kararlaştırdık. Belgesel tamamlandığında da kendisine götürdük ve onayını aldık'' diye konuştu.
Konuşmaların ardından belgeselin gösterimi yapıldı. Ünla şiir yorumcusu ve sunucu İbrahim Sadri'nin seslendirdiği belgeselde Ünlü Edebiyatçı Nuri Pakdil'in dili, düşüncesi ve tavrına vurgu yaparak, onun sessiz direniş ve eylemci tavrının tahliline ağırlık veriliyor...
(Haber 7)

 

Bu yazı toplam 6059 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.

Şu An Sitede
1 Kişi Online
SİTE ANKET
Sitemizi nasıl buldunuz?
Çok İyi
İyi
Orta
Kötü
Çok Kötü
DÜNÜN MANŞETLERi
ETKiNLiKLER  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR