Edebiyat Mezunları - Suç ve Ceza Özeti - Edebiyat Mezunları Portalı

Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suç ve Ceza Özeti
28 Eyl?l 2017 Perşembe Saat 23:27
Raskolnikov annesinden gelen yardımla okumaya çalışan bir hukuk öğrencisidir.                     Raskolnikov annesinden gelen yardımla okumaya çalışan bir hukuk öğrencisidir. Yardımların kesilmesi ile bunalıma girmiş,  değerli eşyalarını bir tefeci kadına rehin bırakarak hayatını devam ettirmeye çalışmaktadır.  Dört aydır evin kirasını verememiş,  Evin sahibi onu mahkemeye verecektir.  Yaşlı  tefeci kadına eşyalarını rehin bırakarak ayakta kalmaya çalışmaktadır. Daha önceki yüksüğe 1.5 Ruble veren kadın yeni getirdiği saate “1.5 Ruble” demiştir. Yaşlı kadın, kız kardeşi ile beraber kalmakta ve kız kardeşini  zaman zaman dövmektedir. Raskolnikov bir tefeci kadına adeta köle olmuştur.  Anne ve babasından ne geliyorsa borçlarını tamamlamak için tefeciye vermektedir. Raskolnikov bu kadının toplum için  zararlı olduğunu düşünmekte ve bu kadının  yaşamayı haketmediğini düşünmeye başlamıştır.


 


               Raskolnikov 1.5 Rubleyi alarak meyhaneye gider  ve orada Marmeladov ile karşılaşır. Marmeladon işinden atılmış, ailesinden yardım  göremediği için bataklığa sürülmüş ve  kızının kötü yollara düşmesine neden olmuş bir memurdur. İssiz kalınca ailesinin geçimini kızı  Sonya fahişelik yaparak sağlamaya başlamıştır.


 


                Raskolnikov,  Marmeladov  ile onun evine gider.  Eşi  onları yumruklamaya başlar çünkü  Marmeladov evdeki 20 Rubleyi götürüp içkiye vermiştir.


 


                          Eve geldiiğinde  annesi Nastasya’dan gelen mektubu okumuştur. Annesi kız kardeşi.Dunya’nın , Luzhin adında  45 yaşındaki biriyle evleneceğini yazmıştır.  Raskolnikov “Bu evlilik olmayacak” diye düşünür.  Kötü bir rüya görüp uyanmıştır. Aşağıdaki baltayı alarak yaşlı tefeci kadının evine gider. İçeri girerken onu kimse görmemiştir .


 

                   Tefeci kadının evine girdi ve ona bir kültablası uzattı. Kadın kültablasına bakarken baltayı kafasına indirmişti. Kadının ölü bedeni yerde yatıyordu.  Dolaptan rehin verilmiş, birkaç parça altını aldı. Yaşlı kadının kız kardeşiyle içeride karşılaşınca Raskolnikovtefecinin masum  kızkardeşini de öldürmek zorunda kalmıştır.

               Kapıya  vuruyorlardı. Raskolnikov titriyor, dışarı çıkıp her şeyi itiraf etmek istiyordu ama yapmadı. İki kişi Kapıcıyı çağırmak için aşağı indi. Raskolnikov kapıyı açtı, hızla merdivenlerden inmeye başladı ve evden kaçtı. Çok korkmuştu ve titriyordu. Aldığımücevherleri ve kıymetli takıları dışarıda bir yerde saklamıştı.. Raskolnikov bundan sonra müthiş bir tedirginlik içerisine girmiştir.


             “2 gün geçti hala uyanmamış ve arkadaşı bir doktor getirmiştir. Doktor Zozimov hastalığı atlatıp kendine geleceğini söylemiştir.. Raskolnikov uyanınca arkadaşını ve doktoru evden kovduve dışarı gidip bir bara oturur. Eski gazeteleri okurken yanınagelen bir polis memuru melenkolik ve deli bir ruh haliyle cinayetten bahsetmiştir.


                         Eve geldiğinde annesi ve kız kardeşi Dünya’ nın kendisini beklediklerini gördü. Çocuğun halini gören anne şaşkınlıkla titriyordu. Onu ertesi gün bay Luzbinin geleceği görüşmeye çağırırken korkmuştu. Ertesi gün bay Luzbin onları ziyaret etttiğinde, Raskolnikov haklı çıkmanın gururu ile gülüyordu. BayLuzbin kız kardeşini çok aşağılamış, onların fakir bir aile olduğunu değerlendirerek fazla istekte bulununca onu  evden kovmuştu. Raskolnikov melenkolik halde evi terkederken her nasılsa arkadaşı Ramuskin’e onları emanet etmeyi de ihmal etmemiştir.


 


                     Tefecikadını öldürmek eylemini toplumun kendine verdiği bir görev olarak kabul etmekte,  o kadını  toplum içinde yaşamaya layık olmayan bir kişi olarak görmektedir.  Ama masum bir kadını da öldürmüş olmasına bir çözüm bulamıyor vicdan  azabı  çekmektedir. Masumkadını öldürmüş olması Raskolnikov’ u kötü bir bunalıma itmiştir.

                       Bir gün Marmeladon’ un bir trafik kazası geçirdiğini görür veonu yaralı bir şekilde evine götürür. Yaralı adam kızı Sonya ile tanışmasını ister. Marmeledov’un cenazesi için evine gittiğinde Sonya ile karşılaşır. Sonya’ya karşı inanılmaz bir his içindedir. Sonya’nın  ailesi için yaptığı fedekarlıklar  onu büyülemiştir.  Sürekli  Sonya’yı düşünmeye ve fırsat buldukça onunla konuşmaya çalışmaya başlamıştır.

                           Zengin bir adamın kız kardeşine talip olması ve annesinin kız kardeşini zengin adamla nişanlaması onu daha da çok üzmektedir. Çünkü zengin adam fakir olan kız kardeşini köle gibi görecektir.  Bu şartlar onu daha da zor bir ortama sürüklemektedir.


askolnikov kimsenin kendisini görrmediğini ve geride iz bırakmadığını bildiği halde rahatlamak ve arınmak için tefecinin evine gelir ve soruşturmayı  yürüten komiserle tanışır. Komiser Porfiry Petroviç, Raskolnikov’dan şüphelenmiştir.  Raskolnikov birgün fatura ödemediği için karakola çağırılır ama o katil olduğunun anlaşıldığını sandığı için karakolda fenalık geçirir ve soruşturmanın baş şüphelisi olur.


                Mihailovis adında genç biri cinayeti işlediğini itiraf etmiş olmasına rağmen KomiserPorfiry Petroviç , bu cinayeti Raskolnikov’un işlediğini bilmektedir. Raskolnikov vicdan azabı içerisindeyken kendini ele vermemek için bazı üst rütbeli komiserlerle akıl oyunu girişmiştir. Ama bu davranışları ve diğer bazı süphe verici davranışları üst rütbeli kişilerin göz önünden kaçmamıştır.


                    Komiser Porfiry Petroviç  onun psikolojik durumunu bildiği için, itiraf etmesi için onu sıkıştırmaya başlar.. Raskolnikov ‘da vicdan azabından kurtulmak için cinayeti işlediğini Sonya’ya itiraf etmiştir. Sonya’da Raskolnikov’a “gidip teslim olmasını, yere kapanıp Allah’tan ve insanlardan özür dilemesini” istemektedir. Komiser Porfiry Petroviç, kendisinin itiraf edip, kendine olan saygısını yitirmemesi için ona bir fırsat tanımaktadır. Roskolnikov, sonunda Sonya’nın da yardımlarıyla teslim olur.


                            Raskolnikov daha sonra Sibirya’ya sürgün edilir.  Razumukin ve kardeşi Dunya evlenmişlerdir. Mahkeme Raskolnikov’un iyi hali, parayı kullanmadığı, daha önceki yaşamında verimli bir üniversite öğrenimi yaptığı, fedakar kişiliğive kendi kendine teslim olmasından dolayı, çok az bir cezayla 8yıl kürek mahkumiyetine çarptırır.

 

                         Sonya  her gün Raskolnikov’u ziyaret etmektedir.. Sibirya da ailesi ile sürekli mektuplaşanSonya, Ramuzkin ve Dunya’nın tek haber kaynağıdır. Raskolnikov,Sonya’nın sevgisi ile hayata bağlanır ve  gelecekle ilgili planlarını birlikte yapmaya başlamışlardır. Raskolnikov Allah’ a yalvararak af dilemekte ve ondan kendisine güç vermesini istemektedir.


                          Dostoyevski romanını “Ama burada, yeni bir hikaye, bir adamınderece derece yenileşmesinin, yavaş yavaş yeniden hayat buluşunun, bir dünyadan bir başka dünyaya geçişinin, şu ana kadar hiç bilmediği yeni bir gerçekle tanışmasının hikayesi başlıyor” diye bitirir.


Bu yazı toplam 2378 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.

Şu An Sitede
10 Kişi Online
SİTE ANKET
Sitemizi nasıl buldunuz?
Çok İyi
İyi
Orta
Kötü
Çok Kötü
DÜNÜN MANŞETLERi
ETKiNLiKLER  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR