Edebiyat Mezunları - Tataristan'dan Urfaya Sevgi Seli - Edebiyat Mezunları Portalı

Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ana sayfaya Dön // Kültür-Sanat
Tataristan'dan Urfaya Sevgi Seli
14 Mayıs 2017 Pazar Saat 16:33
Tataristan Kazan üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim üyelerinden Prof.Dr.Ferit Yusupov, İstanbul'a geldiği bir toplantıdan sonra çok merak ettiği Şanlıurfa'ya da geldi

Tataristan’dan Urfaya Sevgi Seli ve Sıra GecesiGeçtiğimiz Perşembe günü Merhum Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş Anısına düzenlenen anma programı için Tataristan’dan İstanbul’a gelen Kazan Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferit Yusupof, program sonunda çok merak ettiği Şanlıurfa’ya iki günlük bir ziyaret yaparak Peygamberler Şehri Şanlıurfa’dan güzel hatıralarla Tataristan’a döndü.

 
Prof. Dr. Ferit Yusupov, Şanlıurfa’ya yaptığı gezisinin bir hatırası olduğunu dile getirerek şunları söyledi. “Biz geçen yıl Merhum Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş Hoca ile İstanbul’da bir program icra edecektik. Ve program sonunda da Şanlıurfa’ya gelip Hz. İbrahim, Hz. Eyyub peygamberler ile Harran ve Göbeklitepe harabelerini gezip burada incelemelerde bulunacaktık. Merhum Nevzat Hoca’nın vefatıyla programlarımızın seyri değişti. Bu yıl İstanbul’a onu anma programına geldim. Ailesi ve dostları da bizim Hoca ile Urfa’ya bir gezi yapacağımızı bildiklerinden rahmetlinin vasiyetini dile getirdiler. Merhum hocanın özel kalem müdürü kıymetli dostumuz Nevzat Gökalp bey ile önce Gaziantep’e geldik. Burada Hocanın aile dostları Akhan ailesi tarafından karşılanıp Şanlıurfa’ya geldik.” Dedi.Şanlıurfa’da TYB Şanlıurfa Şubesi tarafından ŞURKAV’da Urfalı yazar, şair ve musikişinasların katıldığı ve sunumunu yaptığı “Geleneksel Urfa Sıragecesi” programı düzenlendi. Programa Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Soyal İşler Daire başkanı Ekrem Ayaz, TYB Şanlıurfa Şube Başkanı Cuma Ağaç, Şanlıurfa Musiki Cemiyeti Başkanı Musa Kaldı, Şanlıurfa Şair ve Bestekerlar Dernek Başkanı Müslüm Dişikırık, Harran Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Abdullah Ekinci, Yrd. Doç. Dr. Mahmut Kaya, Aziz İlgazi, şairler ve yazarlar Eyyüp Azlal, Mehmet Akbaş, Tahir Coşandal, Ali Tutluoğlu, Faruk Kazancı, Abdülkadir Karacabey, Yunus Emre Gayberi, Halk müziği Sanatçısı Ahmet Maraş, Urfa Eşrafından Hasan Mısır, ve diğer konuklar katıldı.Program öncesinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdülkadir Açar, Prof. Dr. Ferit Yusupov onuruna bir akşam yemeği verdi. Yemekte Ferit Yusupov hocamızı Urfa’da ağırlamak bizim için bir şeref olduğunu dile getiren Genel Sekreter Abdülkadir Açar, şunları söyledi. Hocamızı Urfa’nın tarihi ve dini mekanlarımızı gezdireceğiz, onun Urfa’dan güzel hatıralarla dönmesi için TYB Şanlıurfa şubesi ile Geleneksel Sıra Gecesi programını icra edeceğiz, dedi.

Prof. Dr. Yusupov, Sıra Gecesi ve Şanlıurfa’ı Çok SevdiGeleneksel Şanlıura Sıra Gecesini bir sunumla başlatan ve programın moderatörlüğünü yapan şair-yazar Eyyüp Azlal, Urfa’da Sıra Gecesi geleneğinin modern ve ticarî kaygılardan ötürü anlamından uzaklaştığını ve özlemini duyduğumuz bir sıra gecesini merak eden konuklarımıza sunmak istiyoruz, dedi.

Daha sonra sanatçı Müslüm Dişikırık, Urfa divanı ile sıra gecesini başlattı. Bir birinden güzel türkülerle sözü hoyrat ustası sanatçı Ahmet Maraş’a bıraktı. Hoyratlar söylendikten sonra sözü, Urfa’nın yaşayan meşhur gazelhanlarından Musa Kaldı aldı. Bir birinden güzel gazeller ile geceye renk katan Musa Kaldı, bir gazelin hikayesini de anlatarak divan edebiyatının sosyal hayatta karşılık bulduğunu ifade etti.Gazel ve hoyrat ve türkülerden sonra Prof. Dr. Abdullah Ekinci, misafirlere Hz. İbrahim ve Urfa hakkında bilgiler aktardı. Sabilerin Harran’da kurduğu merkezleri hakkında bilgiler verdi. Ayrıca Harran ve Urfa’nın İslam tarihindeki önemine değinerek soru cevap faslna geçildi. Soru cevap faslında Prof. Dr. Yusupov, Tataristan’ın kominist rejim sonrası İslamiyet’i Tatar cemiyeti olarak yeniden yaşadıklarını dile getirdiler. Bu yüzden Tataristan’da İslam’i kurumların yeniden yerleşmesinde Türkiye’nin hatırı sayılır katkısı oldu. İlk başlarda Rusya “İslam kelimesinden korktuğu için bazı kurumlara ve çalışmalarımızı engelledi. O dönem’de özellikle de merhum Hocamız Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş’ın da gayretleri oldu. Dedi. Daha sonra misafirlere sıra gecesinin olmazsa olmazı olan çiğköfte ve tatlı ikramı yapıldı.

Programın ikinci gününde büyükşehir belediyesi tarafından tahsis edilen bir araçla Harran, Hz. Eyyub Ve Sabır Mağarası, Hz. İbrahim peygamber ve Halilülrahman gölü (Balıklıgöl), Göbeklitepe’ye gezi dünlendi.

Program için Urfalı aydınları bir araya toplayan TYB Şanlıurfa Şube Başkanı Cuma Ağaç, Tataristan’dan Urfa’ya gelen Prof. Dr. Ferit Yusupov hocamız için Urfalıların göstermiş olduğu misafirperlik örneği Urfa’ya Tataristan ve Rusya’nın diğer Türk bölgelerinden turist getireceği inancındayım. Ayrıca güzel mihmandarlık yaptıklarından dolayı Şanlıurfa Büyükşehir belediyesine de teşekkür ediyorum, dedi.

Bu yazı toplam 1303 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.

Şu An Sitede
1 Kişi Online
SİTE ANKET
Sitemizi nasıl buldunuz?
Çok İyi
İyi
Orta
Kötü
Çok Kötü
DÜNÜN MANŞETLERi
ETKiNLiKLER  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR