Edebiyat Mezunları - Tahran'da Türkiye Sineması - Edebiyat Mezunları Portalı

Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ana sayfaya Dön // Kültür-Sanat
Tahran'da Türkiye Sineması
01 Şubat 2017 ?arşamba Saat 00:32
İran'ın başkenti Tahran'da Çağdaş Türk Filmleri Haftası yoğun bir katılımın ardından sona erdi.


İran’ın başkenti Tahran'da, 22-28 Ocak 2017 tarihleri arasında Tahran Yunus Emre Enstitüsü'nün (TYEE) İran Sanatçılar Evi'yle ortak düzenlediği ve Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği ve Bilim ve Sanat Vakfı, Türk Sineması Araştırmaları (TSA) tarafından da desteklenen Çağdaş Türk Filmleri Haftası, Mahmut Fazıl Coşkun'un Uzak İhtimal filmiyle açıldı.

Uzak İhtimal filmi sonrası düzenlenen panelde film yönetmeni Mahmut Fazıl Coşkun, Sinema eleştrimeni Dr. Ali Gemuhluoğlu ve Dr. Abdulhüseyin Lale,salonu dolduran sinema severlerin sorularını yanıtladılar.

 "Sivas, Bir Zamanlar Anadolu’da, Kış Uykusu, Üç Yol, Bal ve Kelebeğin Rüyası filmleri de Tahran'da İranlı  seyircilerle buluştu. Bazı filmlerden sonra yönetmen söyleşileri de gerçekleşti. Mahmut Fazıl Coşkun film gösteriminin ardından sorulan sorulara cevap verdi.

Türk Filmleri Haftası dolaysısıyla Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin ise yaptığı konuşmada şunları söyledi, “Açılış programında Uzak İhtimal filminin seçilmesi beni memnun etti. Bu film, son yıllarda yaşanan medeniyetler çatışması, din temelli ayrımcılık ve aidiyet konularında eylem yönünden çok başarılıdır.” şeklinde bir değerlendirmede bulundu. Üç Yol filminin gösteriminden sonra da yönetmen Faysal Soysal ve Hasanali Yıldırım’la bir söyleşi gerçekleştirildi. Son günde isee İstanbul Şehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Peyami Çelikcan ve sinema yazarı Barış Saydam’ın katılımıyla Hüseyin Lale moderatörlüğünde Erken Dönem Türk Sineması başlığı altında bir panel düzenlendi.

İran Sanatçılar Evi’ndeki etkinliğe İranlı seyircilerin katılımı yoğundu. Bütün filmlerde salon tamamen doldu ve bazı seyirciler filmleri ayakta izlemek zorunda kaldı. Filmlerden sonra da salondan ayrılmayan seyirciler, düzenlenen söyleşi programlarını ve panelleri büyük bir dikkatle takip etti.

Etkinliği organize eden Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Turgay Şafak, Çağdaş Türk Filmleri Haftası etkinliği ile son yıllarda çeşitli festivallerde ödüller kazanan Türk filmlerini İranlı sinemaseverlerle buluşturmayı hedeflediklerini kaydetti. Şafak, “Bunun için son 10-15 yıl içinde yapılan filmleri tercih ettik.” diye konuştu. Filmleri büyük beğeniyle izlediğini dile getiren İranlı bir seyirci ise, “Türk ve İran sineması birbirine çok yakın. Kültür, din ve hatta dil açısından birbirimizle ortak çok bağlarımız var. Böylesi ortak faaliyetler daha çok yapılmalı.” ifadelerini kullandı.

 Haberin Farsçası

به همت موسسه یونس امره ترکیه در تهران؛
سینمای ترکیه مهمان خانه هنرمندان تهران می شود
پرده نقره ای سینما؛ رایزن فرهنگی ایران و ترکیه
موسسه یونس امره ترکیه در تهران و خانه هنرمندان به زودی هفته سینمای ترکیه را برگزار می کنند.
دکتر تورقای شفق رئیس موسسه یونس امره ترکیه در تهران گفت: مراسم افتتاحیه "هفته فیلم سینمای معاصرترکیه" سوم بهمن ماه با حضور «هاکان رضا تکین» سفیر محترم جمهوری ترکیه در ایران و «مجید رجبی معمار» مدیرعامل خانه هنرمندان ایران برگزار خواهد شد.
رییس موسسه یونس امره ترکیه در تهران با تاکید بر این که در سالهای اخیر سینمای ایران و ترکیه در سطح بین المللی پیشرفت های چشمگیری داشته و نام فیلمسازان و بازیگران ایرانی و ترک در کنار ستارگان سینمای جهان می درخشد؛ تصریح کرد: در همین راستا موسسه یونس امره ترکیه در تهران که سالهاست با برگزاری برنامه های مشترک فرهنگی رسالت خود را در زمینه تحکیم و تقویت روابط بین دو کشور دوست و همسایه انجام می دهد، امسال نیز  در کنار خانه هنرمندان ایران هفته ای را برای شناساندن سینمای ترکیه در سالهای اخیر اختصاص داده است.
به گفته تورقای شفق رئیس موسسه یونس امره ترکیه در تهران ، نزدیکی و اشتراکات فرهنگی ، دینی و زبانی بین دو همسایه دیرین پتانسیل فراوانی برای برگزاری برنامه های مشترک فرهنگی و هنری دارد و در این میان هنر محبوبی مانند سینما، می تواند وسیله خوبی برای القای مفاهیم موردنظر باشد.
رییس موسسه یونس امره با تاکید بر این که در طول تاریخ؛  فرهنگ و هنر به دور از تشنج ها و نزاع های سیاسی و نژادی، پیام صلح و دوستی را به گوش ملت های دنیا رسانده است افزود: تلاش می کنیم اشتراکات فرهنگی ایران و ترکیه را در فضایی مملو از دوستی و برادری به گوش ملت های دنیا برسانیم.
شایان ذکر است :
یکشنبه 3 بهمن فیلم "احتمال دور" ( (Uzak İhtimal به کارگردانی محمود فاضل جوشقون از ساعت 18 در تالار استاد شهناز خانه هنرمندان ایران روی پرده خواهد رفت و در ادامه نیز نشست نقد و بررسی فیلم با حضور خلیل کارداش تهیه کننده فیلم، علی گموحلواوغلو و حسین لاله منتقد و برگزار خواهد شد.
همچنین  دوشنبه 4 بهمن فیلم "عسل" (Bal  ) در تالار استاد ناصری ،
 سه شنبه 5 بهمن فیلم "سیواس" (Sivas) 
چهارشنبه 6 بهمن فیلم "روزگاری در آناطولی"  (Bir Zamanlar Anadolu’da )   در تالار شهناز به نمایش درخواهند آمد.
در ادامه نیز پنجشنبه 7 بهمن فیلم " سه راه"  (Üç Yol)  از ساعت 18 روی پرده خواهد رفت. بعد از نمایش فیلم، فایسال سویسال کارگردان فیلم و حسنعلی یلدیریم نویسنده و منتقد به گفتگو خواهند پرداخت.
جمعه 8 بهمن فیلم "خواب زمستانی"  (Kış Uykusu) 
 شنبه 9بهمن نیز فیلم "رویای پروانه" (Kelebeğin Rüyası) از ساعت 18 به نمایش درخواهند آمد. نشست "سینمای ترکیه در دوره اول" نیز با سخنرانی پروفسور دکتر پیامی چلیک جان، بورچاک اورن و باریش سایدام پایان بخش برنامه خواهد بود

Bu yazı toplam 2008 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.

Şu An Sitede
1 Kişi Online
SİTE ANKET
Sitemizi nasıl buldunuz?
Çok İyi
İyi
Orta
Kötü
Çok Kötü
DÜNÜN MANŞETLERi
ETKiNLiKLER  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR