Edebiyat Mezunları - tahran'da Hüsn-i Hat ve Kaligrafi Sergisi - Edebiyat Mezunları Portalı

Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ana sayfaya Dön // Kültür-Sanat
tahran'da Hüsn-i Hat ve Kaligrafi Sergisi
25 Nisan 2016 Pazartesi Saat 23:53
Tahran Yunus Emre Enstitüsü'nde Mevlana temalı Hüsn-i Hat ve Kaligrafi Sergisi Açıldı.

Tahran Yunus Emre Enstitüsü Sanat Galerisi’nde İranlı sanatçı Nadir Unsuri’nin (Nader Onsori) Mevlana temalı Hüsn-i Hat ve Kaligrafi sergisi açıldı. Serginin açılışını Tahran Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Turgay Şafak, Kültür Sanat Koordinatörü Eyyüp Azlal, sanatçı Nadir Unsuri ve sanata gönül veren kalabalık bir davetli grubu ile birlikte yaptı.

   Hüsn-i Hat ve Kaligrafi sanatı hakkında bilgi veren Tahran Yunus Emre Enstitüsü Kültür Sanat Koordinatörü Eyyüp Azlal şunları söyledi: “Hüsn-i Hat sanatı, Türkiye ve İran’ın ortak medeniyet havzasında buluşturduğu İslam medeniyetinin bir ürünüdür. Türkiye’de Hüsn-i Hat’ın başka bir ismi de “Kalem Güzeli” dir.” Dedi.


Tahran Yunus Emre Enstitüsü Yrd. Doç. Dr. Turgay Şafak ise açılışta yaptığı konuşmada “Hüsn-i Hat sanatı Farsçada “Hoş Nevisi” olarak da biliniyor. Bu sanat Türkiye’de ve İran’da farklı gelişme göstermiştir. Daha sonraki programımızda İran ve Türkiye’nin büyük hattatlarını buluşturmayı düşünüyoruz.” dedi

      Hattat Nadir Unsuri de (Nader Onsori) açılışta şunları söyledi: “İran’da sanatımın zirvesindeyim. Daha önce Tahran Yunus Emre Enstitüsünde iki sergim olmuştu. Zaten bu merkezin Türkçe kursiyeriyim.  Bu sergimde Mevlana temasını kullandım. Daha önceki sergimi ziyaret eden ve eserlerimi beğenen Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu’nun yardımıyla Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Türkiye’de bir sergi açtım. Türkiye’deki Hüsn-i Hat ve Kaligrafi sanatını da yakından tanıma imkânı buldum. Şu andaki sergimde de Türkiye ve İran’ın ortak değerlerini taşıyan  öğeler mevcuttur.” Dedi.

        Tahran Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Turgay Şafak daha sonra sanatçı Nadir Unsuri ve Türkçe öğrenim gören kursiyerlerle bir süre sohbet ederek Hüsn-i Hat ve Kaligrafi çalışmalarını çok beğendiğini ifade ederek sanatçıya çalışmalarında başarılar diledi.

       Toplam yetmiş eserin yer aldığı sergi Tahran Yunus Emre Enstitüsü Sanat Galerisi’nde 1 Mayıs 2016 tarihine kadar sanatseverlerin beğenisine sunuldu.


Bu yazı toplam 2841 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.

Şu An Sitede
1 Kişi Online
SİTE ANKET
Sitemizi nasıl buldunuz?
Çok İyi
İyi
Orta
Kötü
Çok Kötü
DÜNÜN MANŞETLERi
ETKiNLiKLER  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR