Edebiyat Mezunları - Santuri Sedat Anar Tahranda idi - Edebiyat Mezunları Portalı

Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ana sayfaya Dön // Kültür-Sanat
Santuri Sedat Anar Tahranda idi
29 Ocak 2016 Cuma Saat 01:24
Santurî Sedat Anar "Aşk Ölmez-Yunus'un İzinde" albümünün tanıtımı için Tahran Yunus Emre Enstitüsünün davetlisi olarak Tahran'da bir konser verdi.

SEDAT ANAR, YUNUS’UN İZİNDE KONSERİ İÇİN TAHRAN’DAYDI

Türkiye’de Santur sanatının duayenlerinden sanatçı Sanat Anar,  Yunus Emre Enstitüsünün katkısıyla hazırlanan “Aşk Ölmez/ Yunus’un İzin’de” adlı albümünün tanıtımı (galası) için Tahran’da bir konser verdi.

Tahran Yunus Emre Enstitütü ve Şehr-i Kitap tarafından organize edilen konserde Sanatçı Sedat Anar, tarafından bestelenen ve yorumlanan Yunus Emre şiirlerinden seçilmiş 10 şiiri yorumlandı. Santur Sanatçısı Sedat Anar’a Gitar ve Mızıka’da Tuncay Korkmaz ve Defte ise Salahattin Anar eşlik etti.

Tahran Yunus Emre’de Albüm İmzaladı

Konser öncesi Tahran Yunus Emre Enstitüsünü ziyaret eden Sanatçı Sedat Anar burada Türk Kültür Merkezi Müdürü Doç. Dr. Şamil Öçal ve Kültür Koordinatörü Eyyüp Azlal ile bir süre sohbet etti. Enstitü çalışmaları hakkında bilgiler verildi. Daha sonra beş yüzü aşkın kursiyerin Türkçe dersi aldığı enstitüde en başarılı kursiyerlere “Aşk Ölmez-Yunus’un İzinde” adlı albümünü imzaladı. Ve seçilmiş sınıflarda ilahiler okudu.

Farsça İlahiler de Okundu

Sedat Anar, Türkçe şiirleri yorumladıktan sonra Farsça bir şarkıyı da yorumladı. Konserin son parçasını İranlı misafirlere bir sürpriz yaptı ve Şems-i Tebrizî’den “Baz Amadem” adlı şiiri okudu. Sanatçının okuduğu bu parça, salondaki dinleyicileri hayran bıraktı. Ve izleyiciler uzun süren alkışlarıyla sanatçıya iltifatta bulundular.

Konser öncesi Tasavvuf Müziğine dair konuşmalar da yapıldı.

Konser öncesi Tahran Yunus Emre Enstitüsü Kültür Sanat Kordinatörü Eyyüp Azlal, konser için teknik bilgiler verdi. Ve daha sonra Sedat Anar’ın sanat hayatında bazı önemli bölümler aktardı.  Azlal, burada Sedat Anar’ın santur müziği için belirli aralıklarla İran’a gittiği ve burada santur eğitimi aldığını anlattı.  Yine Türkiye’de özellikle edebiyat ortamında Mustafa Tatçı, Sadık Yalsızuçanlar ve Doğan Hızlan ve Cahit Koytak gibi duayenlerin iltifatlarına mazhar olduğu ifade edildi.

Tahran Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Şamil Öçal ise yaptığı konuşmada bu gün şehr-i kitap konser salonunda aynı zamanda bir kalb ve sevgi şehrini de inşa ettiklerini dile getirdi. Bu inşayı Yuns’un sözleri ve İran’ın milli çalgısı santura borçlu olduğunu ifade etti.

Şehr-i Kitap kültür merkezi müdürü Muhammed Khani bey de yaptığı konuşmada bu gün belki farklı dillerde konuşmalar olacağını ama gönüllerin bir olacağını ifade etti. Günün son konuşmacısı ise Dr. Hasan Bulkhari ise Yunus Emre’den Niyazî Mısrî ve Mevlanâ’dan tasavvuf müziğine dair bazı bilgiler aktardı.

Konuşma ve konser sonrası sanatçılara çiçek takdimi ve hatıra fotoğrafı çekilmesi ile program sona erdi.


Bu yazı toplam 3038 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.

Şu An Sitede
1 Kişi Online
SİTE ANKET
Sitemizi nasıl buldunuz?
Çok İyi
İyi
Orta
Kötü
Çok Kötü
DÜNÜN MANŞETLERi
ETKiNLiKLER  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR