Edebiyat Mezunları - Tahran Yunus Emre'de Şeb-i Yelda - Edebiyat Mezunları Portalı

Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ana sayfaya Dön // Kültür-Sanat
Tahran Yunus Emre'de Şeb-i Yelda
23 Aralık 2015 ?arşamba Saat 10:29
Tahran Yunus Emre Enstitüsü, İran ve Türkiye ve Orta Asya’da geleneksel olarak kutlanan “Şeb-i Yelda” töreni düzenledi

Tahran Yunus Emre Enstitüsü, İran ve Türkiye ve Orta Asya’da geleneksel olarak kutlanan “Şeb-i Yelda” töreni düzenledi. Yılın en uzun gecesi 21 Aralık’ta “Şeb-i Yelda” töreninde Enstitü Müdür Vekili Cem Sevndik, Kültür Sanat Koordinatörü Eyyüp Azlal ve enstitü hocaları ve öğrenciler katıldı.

            Şeb-i Yelda törenlerinde yılın en uzun gecesine has meyva olan nar ve karpuz’un yanı sıra pişmaniye ve kuru yemişlerin ikram edilmeinden sonra öğrenciler Hafız-ı Şirazî’den gazeller okudu. Farsça ve Türkçe’den şarkılar okundu.  

Gecenin  muhabbet ve sevgiyle geçirilmesinin önemine değinen Tahran Kültür Sanat Koordinatörü Eyyüp Azlal da yeni çıkan şiir kitabından öğrencilere “Karlar Ülkesinden Gelen Mektuba Cevap” isimli şiirini okudu.

Azlal, şiirden sonra yaptığı konuşmada Şeb-i Yelda’nın günümüz Türkiyesinde geleneğe hakim olan şehirlerde bunun “Şeb-i Çile” olarak olarak kutlandığı Osmanlı döneminde de bunun edebiyata yansımasını şu örneklerle açıkladı.

Bosnalı Sabit’in

Şeb-i Yeldayı müneccimle müvvakkit ne bilir                                                                Mübtela-yı gama sor kim geceler kaç saat

Yahya Kemal Beyatlı’dan

                                    Şeb-i yeldada uzar fecre kadar kıssa-i aşk,                                                    Ta ki Mecnun bitirir nutkunu, Leyla söyler.

Azlal, sözlerini şöyle sürdürdü. “ Kendi dünyamızın değerlerini unutmuşuz. Merhamet, şefkat, sevgi, edep ve dolayısıyla edebiyat ve bütün bunların hülasası olan medeniyeti, gerçekten unuttuğumuzdan, bu değerlerimizi yaşamadığımızdan ötürü bugün sıkıntı çekiyoruz. Halbuki bütün günlerimiz  daha doğrusu Şeb-i Yelda gibi olsa ne güzel olur. Ki biz Türkiyede bu geceye çileyi de ekleterek Şeb-i Çile demiyor muyuz, Şeb-i Yelda’yı meyve yiyerek kutlayalım. Ama şiir okuyarak da kutlayalım, dedi." dedi.

Bu yazı toplam 3168 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.

Şu An Sitede
1 Kişi Online
SİTE ANKET
Sitemizi nasıl buldunuz?
Çok İyi
İyi
Orta
Kötü
Çok Kötü
DÜNÜN MANŞETLERi
ETKiNLiKLER  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR