Edebiyat Mezunları - Şanlı Bayrağımız Yazısı M.Nur Doğan - Edebiyat Mezunları Portalı

Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ana sayfaya Dön // Kültür-Sanat
Şanlı Bayrağımız Yazısı M.Nur Doğan
13 Aralık 2015 Pazar Saat 00:33
Şanlı bayrağımızın rengi üzerine kıymetli Hocamız Prof. Dr. Muhammet Nur Doğan'ın Milat gazetesindeki yazısını buraya alıyoruz. Hocamızın deyimiyle bu yazı burada bitmeyecek.

 DEVLET VE İZZETLE EFENDİM...

İ

İSLÂM’IN HİLÂLİ, DEVLET’İN YILDIZI YAN YANA...


Şanlı bayrağımız ile ilgili bu son yazıda artık noktayı koyma durumundayız.


 Daha önceki yazılarda bayrağımızın üzerinde nazlı nazlı dalgalanan hilâlin aziz İslâm’ı; baht, talih, kudret ve ihtişam ışıkları saçan yıldızın devlet-i ebed-müddetimizi; zemindeki kırmızı/kızıl rengin ise kendisinden ilim, hikmet, adalet ve medeniyet değerlerinin tulû ettiği (doğduğu) insanlığın ebedî şafağını temsil etmekte olduğunu açıklığa kavuşturmuştuk.


 Burada tekraren millî kültürümüzün kozmik odası olan klasik edebiyatımızın kapısını çalacak ve kırmızı/kızıl zemin üzerinde hilâl ile yıldızın yan yana gelişinin ne anlam ifade ettiğini bu metinlerin şehadetine başvurarak anlatmaya çalışacağız.
Dünyanın hemen bütün kültür ve medeniyetlerinin yüksek estetik ve insanî değerlerini kendi değerleri ile birlikte sahiplenen ve bu değerlere kendi asil rengini veren Osmanlı, ürettiği zengin ve köklü edebiyatın düşünce ve hayâl ufkunda hayatın her alanı ile ilgili olarak da çok güçlü mecazlar ve semboller vücuda getirmiştir.


 Bunlardan birisi de “kırân” hadisesidir. Kırân, iki kutlu (saadetli) yıldızın aynı burçta, aynı derece ve aynı noktada bir araya gelmesi, gökyüzünde yan yana görünmesidir.


 Böyle iki kutlu yıldızın bir burçta bir araya geldiği zamanda doğduğuna inanılan kişilere kutlu, uğurlu, devletli anlamında “sâhip-kırân” unvanı verilir. Özellikle padişah, veziriazam gibi büyük devlet adamları için kullanılan bu tabir o kişilerin her alanda tam bir baht açıklığı, kudret ve saadet sahibi olduğuna inanıldığını anlatır.
Şair Necatî bir beytinde zamanın sahip-kırânı olduğuna inandığı Padişah için diyor ki:
Kâr etmez oldu hançer-i hun-rîz-i rûzigâr                                                          Kudret sunalı Husrev-i sâhib-kırâna tîğ

                                                                                            
“İlahî kudret, sahip-kırân (bahtlı, talihli) olan Padişah’a kılıç sunduğu günden beri zamanın kan dökücü, zalim hançeri artık işlemez oldu.”


Güneş ile ayın, güneş ile yıldızın veya ay ile yıldızın bir burçta yakınlaşması ise çok daha büyük bir uğur, talih, baht ve kutluluk işaretidir.
Aşağıdaki beyitler sırasıyla bu üç yakınlaşma (kırân) hadisesini telmih etmektedir.


 Yüzünde güneş ile ay kırân eyledi mîzânda
Firâk oldı benüm hattum bularun ictimâ'ından (Kadı Burhaneddin)


“(O sevgilinin) yüzünün terazi burcunda güneş ile ay kırân eyledi. Ama ne yazık ki bunların bir araya gelmesinden benim kaderime ayrılık yazısı yazıldı.”


Âfitâb ile kıran itdi nücûm-ı devletüm
Dün gice kadre irişdüm nitekim mâh-ı sıyâm (Taşlıcalı Yahya)


“Devletimin/talihimin yıldızı güneş ile kırân etti (yan yana geldi) de dün gece ramazan ayındaki gibi kadir ve kıymete kavuştum.”

Tîğ-ı zerrîninde zeyn olan ‘evâhir sanmamız
Ol hilâl ile kıran itdi saadet ahteri (Taşlıcalı Yahya)
“Onun, altından kılıcı üzerindeki o işaretleri süs sanmayın; hilâl ile devlet (saadet) yıldızı kırân etmiştir.”


İşte bizim varlığımızın, izzet ve ikbalimizin timsali olan bayrağımızın zemininde hilâl ve yıldızın yan yana duruşu da yerin göğün dini olan İslâm ile insanlığın sığınağı olan devletimizin kırânıdır. Rengini tan yerinin (gündoğusu) kızıllığından almış bulunan bayrağımızın burcunda kutluluk ve saadetle yan yana gelen dîn-i mübîn-i İslâmın hilâli ile devlet-i ebed-müddetimizin parlak yıldızı, insanlığın ufkunda kıyamete kadar parlayacak ve dalgalanacak en büyük kudret, saadet, talih ve uğur işaretidir.

Dünya çapında bir varlık yokluk mücadelesinin ateşi ile kavrulduğumuz bu günlerde Âlemlerin Rabbi’nden tek duamız şudur:
Allah’ım izzet ve kudretimizin teminatı olan devletimizi İslâm’sız; senin yeryüzüne uzanmış habl-i metinin olan İslâm’ı da devletsiz bırakma.

*Prof. Dr. Muhammet Nur Doğan/

Milat Gazetesi,12.12.2015


Bu yazı toplam 2959 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.

Şu An Sitede
1 Kişi Online
SİTE ANKET
Sitemizi nasıl buldunuz?
Çok İyi
İyi
Orta
Kötü
Çok Kötü
DÜNÜN MANŞETLERi
ETKiNLiKLER  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR