Edebiyat Mezunları - Akın, Yeni Sözü Müjdeledi - Edebiyat Mezunları Portalı

Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ana sayfaya Dön // Güncel
Akın, Yeni Sözü Müjdeledi
02 Mayıs 2011 Pazartesi Saat 20:04
Hüseyin Akın Yeni Söz Gazetesi'nin çıkış müjdesini Haber7.com'dan duyurdu.Necdet Kutsal, Ekrem Kızıltaş ve İbrahim Tenekeci’nin gayretleriyle gazete çıkıyor

Efsane dönüyor
Necdet Kutsal, Ekrem Kızıltaş ve İbrahim Tenekeci’nin geceli gündüzlü gayretleriyle birkaç gün içerisinde Yeni Söz gazetesi okuyucusuyla buluşacak.


Yeni Devir gazetesini bilenler bilir.


Bir dönemin efsanesi sayılabilecek bir gazeteydi o.


Adı anıldığı zaman çıktığı döneme yetişemeyenler bile heyecan duyabiliyorlarsa ortada çok güzel bir örnek var demektir.


Yeni Devir’i yeni yapan neydi acaba?


Düşünce duyarlık çizgisini çok iyi oturtmuş olmasının yanı sıra köşe yazarlarının hemen hepsinin edebiyat kökenli olması ilk başta söylenebiliriz herhalde.


İsmet Özel, Rasim Özdenören , Cemil Meriç, Sezai Karakoç, Akif İnan, Cahit Zarifoğlu, Nuri Pakdil, Ali Bulaç, Fehmi Koru…başta olmak üzere dünün genç yazarı bugünün Müslüman entelektüeli bir çok ismi yetiştirmiş bir mektepti Yeni Devir.


1970 ve 1980’li yılların fikir dünyasını etkilemiş olan bu gazete aradan o kadar zaman geçmesine rağmen hep yeri doldurulamayan bir gazete oldu.


Yerinin doldurulamazlığı kuşkusuz ne teknik ne de içerik sıkıntısı ile ilgili değildi. Gazetelerin birer birer kültür-sanat sayfalarını kaldırma yarışına girdiği günümüzde Yeni Devir gibi aynı zamanda sayfalarında şiir-öykü-deneme yayınlayan bir gazete çıkarmaya kalkmak ne konjonktür ne de piyasayla çok da uyuşan bir şey sayılmaz.


Arşivimde o günlerden kalma iki ayrı tarihli Yeni Devir gazetesini bir de bugünler için açıp karıştırıyorum. 21 Ağustos 1979 Salı güne ait gazetenin Politika sayfasında Sezai Karakoç’un “Ey Yahudi” şiiri ve şiirin hemen sağ tarafındaki köşede ise Ersin Gürdoğan’ın “Amaçlar ve Araçlar” başlıklı makalesi yer alıyor.


28 Mayıs 1982 tarihli Yeni Devir gazetesinin Kültür-Sanat köşesi değil, Sanat-Edebiyat köşesinde okuyucu roman ilişkisini inceleyen Mustafa Cura imzalı esaslı bir yazıyla, F.Mansur “Edebiyatta Kadın ve Aşk” adlı makaleyle, Necdet Külünk “Dönüş” adlı öyküyle M.Üveys Kahraman ise “Alınlarda Yükselen” isimli şiirle yer almışlar.


Bugün değişik gazetelerde siyasi,aktüel yazılar yazan köşe yazarlarından önemli bir kısmı yazma serüvenine Yeni Devir’le başlamışlardır.


Gazetenin ismi duyulur duyulmaz her kesimde heyecan yaratması bu gazetenin o günlerde böyle bir mektep misyonunu görmesiyle yakından ilgilidir.


Uzun süredir Yeni Devir’in yeni bir kadroyla yeniden yayınlanacağı yüksek sesle konuşuluyordu.


Gazetenin kurucu ve yazarları arasında bir süre önce Milli Gazete’den ayrılan kişilerin adı geçiyordu.


Ses kimi zaman yükseldi kimi zaman alçalıp duyulmaz oldu.


Bir dönemi geri getirmek kolay değildi belki, ama hiç olmazsa ümidi yenilemek adına bir şeyler yapılabilirdi.


Her şeyin piyasaya ve kara siyasaya endekslendiği bir dünyada daha aşkın değerler olduğunu hatırlatacak bir gazetenin çıkışı söylenti düzeyinde bile insanları heyecana sevk ediyorsa bu topluma dair daha ümit edecek çok şeyimiz var demektir.


Şu an itibariyle Yeni Devir gazetesinin çıkacağına dair bir işaret yakalamış değiliz.


Ama bu ümit hep yaşasın diye aynı ruha sahip aynı şarkıyı söyleyen bir kadroyla Yeni Söz gazetesi çıkmak için gün sayıyor.


Necdet Kutsal, Ekrem Kızıltaş ve İbrahim Tenekeci’nin geceli gündüzlü gayretleriyle birkaç gün içerisinde Yeni Söz gazetesi okuyucusuyla buluşacak.


Yazı işleri Müdürlüğünü Ahmet Zeki Gayberi’nin yapacağı gazete farklı kesimlerden geniş bir yazar kadrosunu bünyesinde barındırıyor.


 Farklı dünya görüşlerine sahip yazarları orta ve ortak bir noktada  buluşturup bileştirebilmek Türkiye rüyasını gerçekleştirmekle eşdeğer bir şey.


Birgün, Evrensel gibi gazetelerde yazan, hak ve emek mücadelesine adlarını en soylu şekilde yazdırmış isimlerin yanı sıra, mezhep taassubunu aşmış, içtihadın kapalı ve kilitli kapısını çilingirle değil kendi gücünü kullanarak açan zinde beyinlerin yer aldığı bir gazete Yeni Söz.


Yeni Devir’in ismini değil ruhunu geri getirmek üzere geliyor.


İsimler ancak kendilerine yakışan ağırlıklarını taşıyabildikleri oranda anlam bulurlar.


Bir şeyin ruhu elbette elbisesinden önemlidir.


Yeni Söz, Yeni Devir’in ruhunu bugünlere ve yarınlara taşımak iddiasıyla geliyor.


Fotoğraf bu iddiayı gerçekleştireceğine dair inancı artırıyor.


Son cümlemiz de ‘şu gök kubbe altında yeni bir şey yok’ diyenlere olsun: Yeni söz ilk kez söylenen söz değil hiç eskimeyen kadim kelamın dile gelmesidir.


Hüseyin Akın - Haber 7
akinakinhuseyin@hotmail.com


 

Bu yazı toplam 6070 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.

Şu An Sitede
9 Kişi Online
SİTE ANKET
Sitemizi nasıl buldunuz?
Çok İyi
İyi
Orta
Kötü
Çok Kötü
DÜNÜN MANŞETLERi
ETKiNLiKLER  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR