Edebiyat Mezunları - Miyasoğlu, Bizlere Veda Etti - Edebiyat Mezunları Portalı

Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ana sayfaya Dön // Yaşam
Miyasoğlu, Bizlere Veda Etti
01 Ağustos 2013 Perşembe Saat 18:43
Türkiye’nin tanınmış edebiyatçılarından yazar Mustafa Miyasoğlu, tedavi gördüğü Bağcılar Medipol Hatanesi’nde bugün öğleden sonra hayatını kaybetti.

 

Mustafa Demirci (Sanatalemi.net)
 
         Türkiye’nin tanınmış edebiyatçılarından yazar Mustafa Miyasoğlu, tedavi gördüğü Bağcılar Medipol Hatanesi’nde bugün öğleden sonra hayatını kaybetti.
 
Bugüne kadar çeşitli gazetelerde yazılar kaleme alan, son olarak Yeni Akit ve Milli Gazete’de köşe yazarlığı yapan Mustafa Miyasoğlu, muhtelif edebiyat ve düşünce dergilerinde makaleler yazıyor, şiirler yayımlıyordu. Türk fikir ve sanat hayatının seçkin isimlerinden olan Mustafa Miyasoğlu’nun vefatı edebiyat ve fikir dünyasını üzüntüye sürükledi. Biz de Sanatalemi.net sitesi ve ESKADER olarak Mustafa Miyasoğlu’na Allah’tan rahmet, kederli ailesine, sevenlerine, dostlarına ve okuyucularına başsağlığı ve sabır diliyoruz. Mustafa Miyasoğlu’nu yaklaşık on gün önce ESKADER Başkanı Mehmet Nuri Yardım ve ESKADER Müdürümüz Şerif Aydemir, hastanede ziyaret etmiş, kendisiyle görüşmüş, çocukları Mehmet ve Eren’den bilgi almışlardı.
 
Mustafa Miyasoğlu’nu kısa bir süre önce gençlik arkadaşı olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de ziyaret etmişti. 1946 yılında Kayseri’de doğan Miyasoğlu, ilk ve orta öğrenimini burada tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde okudu. On yıl liselerde öğretmenlik, 12 yıl da üniversitede hocalık yaptı. 1988-92 yılları arasında Pakistan’ın İslamabad şehrindeki yabancı diller enstitüsünde yardımcı profesör unvanıyla görevlendirildi.
 
Edebiyatçı yazar Mustafa Miyasoğlu, yarın (2 Ağustos 2013 Cuma günü) Cuma namazını müteakip Fatih Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından Eyüp Sultan Mezarlığı’nda toprağa verilecek. 
 
BÜYÜK DOÐU EKOLÜNDEN
 
Mustafa Miyasoğlu Büyük Doğu ekolünden olup üstat Necip Fazıl Kısakürek’in yakın çevresinde bulunmuş edebiyatçılardandı. 1966 yılından beri şiir yanında deneme, hikâye, tiyatro ve roman türlerinde de eser veren sanatçı, pek çok dergi ve gazetede kültür ve sanat yazıları yayınladı, şiir ve romanlarıyla armağanlar kazandı. Türkiye Millî Kültür Vakfı özel armağanını kazanan Hicret Destanı adlı şiiri Dr. Muhammed Harb tarafından Arapçaya çevrildi. Ayrıca başka şiir ve hikâyelerinin de İngilizce, Arapça ve Urduca çevirileri yurtdışında yayınlandı. Samsun, Ankara ve Kahire üniversitelerinde eserleri üzerine tezler hazırlandı. 1980’li yıllarda Suffa Kültür Sanat Yıllıkları’nı hazırladı, bazı gazetelerde kültür sanat sayfası danışmanlığı ve yazarlığı yaptı.
 
Mustafa Miyasoğlu’nun ilk şiiri Filiz dergisinde çıktı (Kayseri, 1966). Şiir ve yazıları Hisar, Türk Edebiyatı, Edebiyat, Mavera, Millî Gençlik, Yeni Sanat, Sedir dergilerinde yayınladı. Suffe Yayınlarını kurarak Suffe Kültür Yıllığı'nı yayınlamaya başladı (1982). Şiir, hikâye ve romanlarında millî kimlik arayışına yöneldi, toplumda değer çatışmalarını işledi. Yazar, bazı yazılarında ve araştırma kitaplarında Semih Güngör imzasını kullandı. Şiirleri: Rüya Çağrısı (1993), Devran (1978), Hicret Destanı (1981), Şiirler (Toplu şiirleri, 1983), Bir Gülü Andıkça (1997). Hikâyeleri: Geçmiş Zaman Aynası (1976). Romanları: Kaybolmuş Günler (1975), Dönemeç (1980), Güzel Ölüm (1982), Bir Aşk Serüveni (1995). Biyografileri: Necip Fazıl Kısakürek (1985), Asaf Halet Çelebi (1986), Ziya Osman Saba (1987), Haldun Taner (1988). Antoloji: Çağdaş İslâmî Şiirler Antolojisi (1988). Denemeleri: Edebiyat geleneği (1975), Devlet ve Zihniyet (1980), Muhacir (1981), Roman Düşüncesi ve Türk Romanı (1998).
Bu yazı toplam 6659 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.

Şu An Sitede
20 Kişi Online
SİTE ANKET
Sitemizi nasıl buldunuz?
Çok İyi
İyi
Orta
Kötü
Çok Kötü
DÜNÜN MANŞETLERi
ETKiNLiKLER  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR