Edebiyat Mezunları - Hüsn ü Aşkı Kim Doğurdu - Edebiyat Mezunları Portalı

Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ana sayfaya Dön // Güncel
Hüsn ü Aşkı Kim Doğurdu
10 Nisan 2011 Pazar Saat 14:40
Bir iddia üzerine doğan Hüsn ü Aşkın hikayesini merak edeniniz var mı? Ya da Hüsn ü aşk nasıl yazıldı.

Size daha önce Nâbî’nin Hayriyye’sinden bahsetmiştim. Acaba Hayrâbâd’ını  okumuş ya da bu eserin adını duymuş kaç kişi çıkar? Hayır. Size, Hayrâbâd’dan bahsetmeyeceğim. Peki, o zaman neden Nâbî’den söz açtım? Nâbî’nin Hayrâbâd’ının, bir başka eserin yazılmasına nasıl vesile olduğundan bahsedeceğim de ondan.

Eserimizin adı Hüsn ü Aşk. Müellifi Şeyh Gâlib. (“Müellif” kelimesini özellikle kullandım. Sanki “yazarı” ya da “şairi” kelimeleri Şeyh Gâlib için biraz basit kaçıyor.) Öncelikle şunu belirteyim “Şeyh” bir lakap değil. Şeyh Gâlib gerçek bir Mevlevi şeyhidir. 1757 yılında İstanbul’da doğar. Asıl adı Mehmet olan Şeyh Gâlib, önceleri Esad daha sonra da Gâlib mahlaslarını kullanır.

Nâbî ve Hayrâbâd’a ağır eleştiri

Hüsn ü Aşk’ın “Der Beyân-ı Sebeb-i Te’lîf” yani “Eserin Kaleme Alınış Sebebini Açıklama” bölümünde Şeyh Gâlib, eserin yazılma hikâyesini anlatır.

Şeyh Gâlib, usta şairlerin bulunduğu bir dostlar meclisine girer. Mecliste divan sahibi genç şairler vardır. Şiir ve özellikle de Nâbî’nin Hayrâbâd’ı hakkında konuşmaktadırlar. Şeyh Gâlib de sohbete dâhil olur. Nâbî’nin Hayrâbâd’ı, çok yaşlandığı zaman kaleme aldığını ama yine de ilginç bir eser olduğunu söyler. Meclistekilerden biri eseri övme konusunda aşırıya kaçar. Diğerleri de söylenenleri tasdik ederler ve eserin bir benzerinin yazılamayacağını ima ederler. Aşırıya kaçan övgüler, Şeyh Gâlib’i rahatsız eder ve dayanamayarak, önce Nâbî hakkında sonra da Hayrâbâd hakkında ağır eleştirilerde bulunur.


Biz, sadece bir iddia uğruna "Hüsn ü Aşk'ın doğuşuna alkış tutuyoruz. Ama Şeyh Galib'in Yusuf Nabi' hakkındaki eleştirilerini haklı bulmuyoruz. Nitekim o da alma ve  çalma işini birbirine karıştırmıştır. Yüce yaradan Galib'in tenkidini haksız bulacak ki ona kalkıp söyletir özür işini:

Aldıysam mesneviden aldım/çaldıysam mir-i malı çaldım

HÜSN-Ü AŞK

Hüsn ü Aşkın şerhini yazan Muhammed Nur Doğan Hocamız  bu konuya ne der. Şimdilik merak içindeyiz.

Bu yazı toplam 7651 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.

Şu An Sitede
6 Kişi Online
SİTE ANKET
Sitemizi nasıl buldunuz?
Çok İyi
İyi
Orta
Kötü
Çok Kötü
DÜNÜN MANŞETLERi
ETKiNLiKLER  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR