Edebiyat Mezunları - Yazarlar Zirvesi'nde Barış Sürecine Destek - Edebiyat Mezunları Portalı

Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ana sayfaya Dön // Güncel
Yazarlar Zirvesi'nde Barış Sürecine Destek
04 Nisan 2013 Perşembe Saat 00:46
TYB 'nin Erciyes Yazarlar Zirvesi'nde barış sürecine destek çıktı...

Türkiye'nin değişik illerinden katılan Şair, Yazar ve kültür adamları Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Kayseri Şubesi'nin ortaklaşa düzenlediği Erciyes Yazarlar Zirvesi'nde barış sürecine destek çıktı...

Kayseri'de üç gün boyunca kültür sanat edebiyat konuşuldu… Türkiye'nin değişik illerinden katılan Şair, Yazar ve kültür adamları Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Kayseri Şubesi'nin ortaklaşa düzenlediği Erciyes Yazarlar Zirvesi'nde bir araya geldi.

İstanbul, Ankara, Konya, Gaziantep, Eskişehir, Kahramanmaraş ve Kayseri Yazarlar Birliği Şube Başkanlarının da katıldığı zirvede Anadolu'da Edebiyat ve Edebiyatta Anadolu gibi başlıkların yanı sıra ülke gündemine ait önemli meseleler de tartışıldı.

Üç gün süren etkinliklerin sonunda Erciyes dağının zirvesinde sonuç bildirgesi okundu. Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı'nın okuduğu bildiride;

Yazarın okuyucu ile buluşması önündeki engellerin kaldırılması ve ürünlerinin okuyucuya ulaşabilmesi için yazar dayanışmasının gerekliliğine dikkat çekilirken Türkiye Yazarlar Birliği gibi sivil toplum kuruluşlarının önemi vurgulandı.

Zirve'nin en önemli açılımlarından biri de şüphesiz, yazarın sadece kendi sorunları ile uğraşmak yerine çağının tanığı olarak toplumun sorunlarına odaklanması ve toplum içindeki tartışmasız rolünü yerine getirmesi konusunda yapılan özeleştiri idi.

2013 yılının, toplumsal olarak ince bir çizgide ilerlediğimiz, sanatçı dokunmalarına çokça ihtiyaç duyduğumuz bir yıl olduğuna değinen yazarlar; sanatın ve sanatçının toplum üzerindeki yapıcı etkisini, tarihten örneklerle dile getirerek Hz. Mevlana'nın Konya'da, Hacıbektaş Veli'nin Sulucakarahöyük'te, Ahi Evran'ın Kayseri'de, Yunus Emre'nin tüm Anadolu'da kararmış, umutsuz, kavgacı gönüllere attığı tohumların insanları kardeş, toprağı vatan yapmaktaki şifacı rollerini dile getirdi.

Mehmet Doğan, Mustafa Özçelik, Cevat Akkanat, Mahmut Bıyıklı, Muhsin İlyas Subaşı, Vedat Sağlam başta olmak üzere yüze yakın yazarın imza attığı bildiride barış sürecine şu ifadelerle destek verildi.

Biz, Erciyes'in zirvesinde buluşan, İstanbul, Ankara, Konya, Bursa, Eskişehir, Kahramanmaraş, Kayseri, Gaziantepli yazarlar soruyoruz: İsimleri birbirinin aynı olan evlatlarımızı kara toprağa vermekten, anaların ak yaşmaklarına sildikleri gözyaşlarından, toprak damlı evlere kardeş kavgasından şehit evlatlar taşıyıp, al bayraklar asmaktan bıkmadık mı? Dağlarında özgürce keklik avlamak, ırmaklarında serinlemek, yaylalarında türkü söylemek istediğimiz bu güzelim vatanımızı, silahların ve korkuların kıskacından ne zaman çıkaracağız? Gün bir ve beraber olma günüdür. Gün kardeşlik türkülerimizi en gür şekilde haykırma günüdür. Gün ayrıştırıcı ırkçı yaklaşımların değil birleştirici ana unsurların etrafında toplanma ve toparlanma günüdür. Vatanın bölünmez bütünlüğü merkezindeki bütün barış gayretlerinin yanındayız…

*haber7.com

Bu yazı toplam 6532 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.

Şu An Sitede
6 Kişi Online
SİTE ANKET
Sitemizi nasıl buldunuz?
Çok İyi
İyi
Orta
Kötü
Çok Kötü
DÜNÜN MANŞETLERi
ETKiNLiKLER  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR