Edebiyat Mezunları - Tabirsiz rüyaların da atlası çıktı! - Edebiyat Mezunları Portalı

Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tabirsiz rüyaların da atlası çıktı!
12 Eyl?l 2012 ?arşamba Saat 19:20
Tabirsiz rüyaların da atlası çıktı!


Tabirsiz rüyaların da atlası çıktı!

Mehmet Baş

Dergilerde şiirlerini okuduğumuz Mehmet Baş'ın şiir kitabı Roza  Yayınları’ndan çıktı.


Güncelleme: 08:00, 25 Ağustos 2012 Cumartesi

Şiirin berrak denizlerinden her akşam mısralar derlemeye giden bir şairin gönül kadehini aşkın ve hüznün şerefine kaldırışının hikayesidir Mehmet Baş’ın Tabirsiz Rüyalar Atlası adlı kitabı...


Kelimeler bir bir şifrelenmiştir sukutun kriptolarıyla. Demirden dağları iğneyle kazmanın ve kıyısız denizlerde fırtınalara tutulmanın adıyla başlar şiirleri. Eşsiz bir incinin peşinde uçsuz bucaksız ummanlara açılan fakat aradığını bir türlü bulamayan bir avcının kalp istiridyesini açıp gönül incisini bulmasının hikâyesidir. Kaybettiğini uzaklarda değil kendinde aramanın kürsüsünden seslenir yalan dünyaya şair Mehmet Baş.


Aşk herşeyin ölçüsüdür Mehmet Baş şiirinde. Ruhunun boy aynalarında bir bir kırılır toprağın kafesleri. Tenden ötede ruha yakın şiirlerin toplamından oluşmuş bir atlastır bu atlas. Mahşer meydanında tabir olunacak bir düşün göklerin kapısını bir çilingir edasıyla kurcalamasının adıdır bir yerde. Ve artık kelimeler bir sel olup akmıştır çığlıklar başkentinden. Şair ruhun emrine girmenin ten kefesinde esir olmamanın derdindedir hep. Ve güneştir seher şarabını içmeden doğmayan.


Çarpıcı ve sürükleyici mısralarıyla şiirimize yeni bir canlılık getirecek


Aşkın billur kadehlerinde sevgilinin leb izlerinin temaşasına dalan şairin söylenmemiş kelimeleri, ürkmüş birer serçe kuşu gibi titrer durur gönül penceresinin önünde. Şair yeni bir dünyanın kalbinden seslenir köhnemiş şehirlerde. Sadece aşk ve o vardır yalınayak dolaşan sokaklarda. Şehirler sislidir ve sıkı sıkı örtülmüştür camlar. Bu noktada Tabirsiz Rüyalar Atlası'nı, adı konmamış ürperişlerin ve ontolojik kaygıların aşkın aydınlığında gün yüzüne çıkarılması şeklinde okumak, değerlendirmek mümkün.


Kalbin içindeki kayıp medeniyetlerin bir arkeolog gibi titizce ortaya çıkarılıp mısra mısra sergilenmesidir. Tabirsiz Rüyalar Atlası’nın, kendi kendini tekrar eden bir şiir atmosferinde “artık yeni şeyler söylemek lazım” diyen bir anlayışla ortaya konduğunu düşünüyorum. Şairin çarpıcı ve sürükleyici mısralarıyla şiirimize yeni bir canlılık getireceğine ve bu uzun soluklu koşuyu nefesi kesilmeden tamamlayacağına inancımız, duamız tamdır.


Meryem Dal yazdı


*dunyabizim.com


 


Bu yazı toplam 6060 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.

Şu An Sitede
9 Kişi Online
SİTE ANKET
Sitemizi nasıl buldunuz?
Çok İyi
İyi
Orta
Kötü
Çok Kötü
DÜNÜN MANŞETLERi
ETKiNLiKLER  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR