Edebiyat Mezunları - Muhammet Nur Doğan Urfa'da - Edebiyat Mezunları Portalı

Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ana sayfaya Dön // Güncel
Muhammet Nur Doğan Urfa'da
11 Eyl?l 2012 Salı Saat 17:41
Prof. Dr. Muhammet Nur Doğan, Urfa'da "Kardeşliğin Tesisinde Edebiyatın Rolü" adlı bir konferans verecek

 “Eyyubnebi Sabır Etkinlikleri Çerçevesinde” Şanlıurfa’ya gelecek olan İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Eski Türk Edebiyatı Bölümü Klasik Metinler Şerhi Hocası Prof. Dr. Muhammet Nur Doğan, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye Yazarlar Birliği Şanlıurfa Şubesinin  organizesinde bir de konferans verecektir. “Kardeşliğin Tesisinde Edebiyatın Rolü” adlı konferans 14 Eylül Saat 17.30 Şanlıurfa-Şair Nabi Kültür Merkezinde gerçekleştirilecektir.


 Prof. Dr. Muhammet Nur Doğan tarafından verilecek konferansın ana öğesi; genelde İslam coğrafyası, özelde Türkiye’de baş gösteren mezhep taassubu ve ırkçılık konularında yaşanan sorunlar ve bu sorunların çözümünde, Allah’ın ipine sarılmak isteyen bir Müslüman’ın Kur’an-ı Kerim ışığında yeni Kerbelaların yaşanmaması için, nasıl bir duruş sergileyeceği hususunda olacaktır.


 


Kardeşliğin Tesisinde Edebiyatın Rolü, adlı konferans, günümüzde ayrıştırıcı hareketlere cevap olduğu kadar ötekileştirici hareketlere de “Evrensel kardeşliğin ana kitabı olan Kuran-ı Kerim’le bir cevap verecek ve Kuran-ı Kerim’den ilhamını almış Klasik edebiyattan örneklerle pekiştirecektir..


 Prof. Dr. Muhammet Nur Doğan Kimdir.


 Şair, Edebiyat Profesörü. Kuran-ı Kerim Üzerinde araştırmalarıyla tanınan yazar 1951 yılında Erzurum'da doğdu. İlkokul tahsilini Erzurum'da, orta tahsilini İstanbul'da yaptı. İstanbul Ü. Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi (1979). Aynı bölümde 1983'te Eski Türk Edebiyatı sahasında araştırma görevlisi oldu. Hemşerimiz Prof. Dr. Abdülkadir Karahan Hoca’nın yanında asistan olarak çalıştı.  1987'de "Şeyhülislâm İshak Efendi ve Divanı" üzerine doktora, 1991'de "Şeyhülislâm Es'ad Efendi ve Divanı" üzerine doçentlik tezini verdi. 1998'de profesörlüğe yükseldi.


 Şiirleri Pınar ve Hisar dergilerinde, yazıları ise Yedi İklim ve Ay Vakti dergisinde çıktı.


 Şiirleri: Mecnun ve Leylâ Dilinden Şiirler (1997), Göğe Zincir Vurulmaz (Şiir-2000). Araştırmaları: Kur'an-ı Kerim Meali (Elmalılı Hamdi Yazır'ın Kur'ân mealini sadeleştirerek notlarla birlikte yayınladı, 1996), Fuzûlî’nin Leylâ vü Mecnûn’u (1996), Şeyhülislâm İshak Efendi ve Divanı (1997), Şeyhülislâm Es'ad Efendi ve Divanı (1997), Şeyhülislâm İshak Efendi ve Divanlarından Seçmeler (1997), Fuzûlî'nin Poetikası (1997), Fuzûlî Divanından Seçmeler (1998), Eski Şiirin Bahçesinde (2005). “Şeyh Galib’in Hüsn ü Aşk’ı (Nesre Çeviri, Notlar ve Açıklamalar, Elyazması Metin)”, 493 s., Yelkenli Yayınevi, İstanbul 2006.


 * Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü-Türkiye Yazarlar Birliği -

Bu yazı toplam 6924 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.

Şu An Sitede
6 Kişi Online
SİTE ANKET
Sitemizi nasıl buldunuz?
Çok İyi
İyi
Orta
Kötü
Çok Kötü
DÜNÜN MANŞETLERi
ETKiNLiKLER  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR