Edebiyat Mezunları - Rahman'ın Ayetleri ile Uyanışa Davet - Edebiyat Mezunları Portalı

Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rahman'ın Ayetleri ile Uyanışa Davet
27 Ocak 2011 Perşembe Saat 20:28
Atasoy Müftüoğlu, yenilenen baskısı geçtiğimiz günlerde okurla buluşan "Rahmanın Ayetleri Karşısında" kitabında, modern dünyanın gerçekleri karşısında zor bir sınav veren müslümanı yazıyor

Atasoy Müftüoğlu, yenilenen baskısı geçtiğimiz günlerde okurla buluşan "Rahmanın Ayetleri Karşısında" isimli kitabında, modern dünyanın gerçekleri karşısında zor bir sınav veren mazlum Müslüman vicdanlara tercüman oluyor


Vakti Kuşanmak, Yeni Bir Tarih Şafağı, İlahi Şiarları Özgürleştirmek, Küresel Kuşatma ve Küresel İhtiraslar, Sözün Erimi gibi düşünce kitaplarının yazarı Atasoy Müftüoğlu'nun 1988 yılında yayımlanan kitabı Rahmanın Ayetleri Karşısında yenilenen baskısıyla Hece Yayınları düşünce serisinden çıktı. Modernliğe, emperyalizmin sömürücü güçlerine, güce ve statükoya başkaldırı niteliği taşıyan kitap, güce tapanlara adeta bir tokat gibi çarpıyor. Müftüoğlu, içi boşaltılmış ne kadar duygu, insan varsa onları hakikate çağırıyor.


ALLAH'A AÇILAN YÜZ VE DİÐERİ


"ABD, SSCB ve İsrail emperyalizminin acımasız postalları altında ezilen İslam halklarını, bir bağımsızlık bilinci etrafında İslami kurtuluşa hazırlayan, her düzeyden  sorumluluk sahibi Müslümanlara" diyor Atasoy Müftüoğlu kitabın başında ve bu çalışmasıyla saldırgan modern dünyanın gerçekleri karşısında zor bir sınav veren mazlum Müslüman vicdanlara tercüman olmaya çalıştığını söylüyor. Müslümanların karşı karşıya kaldıkları baskılara dikkat çeken yazar bu baskılar sonucunda Müslümanların Allah'ı ve O'nun sıfatlarının yüksek sesle anılmasının laik çevrelerce suç teşkil ettiğini belirtiyor.


Müftüoğlu'na göre modern dünyada Müslümanların yüzyüze geldiği en önemli sorun, onların yaşamaya ve yaşatmaya çalıştıkları 'din'i bütün boyutlarıyla kuşatacak imkanlara sahip olamamalarıdır. Burada çok önemli bir noktaya değinen yazar tek boyutlu bir din anlayışının Müslümanları nasıl ikiyüzlü yaptığını vurguluyor. "Müslümanların kimi durumlarda Allah'a açtıkları bir yüzleri bulunduğu gibi kimi durumlarda da baskıcı düzenlere karşı açtıkları ayrı bir yüzleri bulunmaktadır."


Haberin detayı için:


http://yenisafak.com.tr/KulturSanat/?i=299699

Bu yazı toplam 6142 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.

Şu An Sitede
21 Kişi Online
SİTE ANKET
Sitemizi nasıl buldunuz?
Çok İyi
İyi
Orta
Kötü
Çok Kötü
DÜNÜN MANŞETLERi
ETKiNLiKLER  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR